Co to jest tętno spoczynkowe?


co to jest jak zmierzyc tętno spoczynkowe trening kolarstwo spinning rower

Tętno spoczynkowe to ilość uderzeń serca na minutę w czasie spoczynku. Można założyć, że jest to najniższe tętno jakie można zaobserwować w ciągu dnia. Ponieważ tętno odzwierciedla nie tylko poziom wysiłku, ale również stopień zmęczenia organizmu, najlepiej jest mierzyć je rano. Fizjologiczne tętno spoczynkowe wynosi 72 uderzenia na minutę. U najlepszych sportowców tętno spoczynkowe może dochodzić do 30, a czasem nawet mniejszej ilości uderzeń serca na minutę.

Po co mierzyć tętno spoczynkowe?
Tętno spoczynkowe określa w bardzo prosty sposób, jak bardzo jest zmęczony nasz organizm. Jeżeli danego dnia tętno spoczynkowe jest wyższe niż normalnie, jest to pierwsza oznaka, że organizm jest zmęczony. Nie można tego lekceważyć. Zmęczony organizm to nie tylko większe zmęczenie w czasie treningu, ale gorsze samopoczucie i słabsza odporność organizmu.
Tętno spoczynkowe odzwierciedla również poziom kondycji jaką dysponujesz. Im niższe tętno spoczynkowe, w tym lepszej jesteś kondycji.

Jak zmierzyć tętno spoczynkowe?
Tętno spoczynkowe mierzy się rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, najlepiej w pozycji leżącej, siadanie na łóżku może zaburzyć pomiar. Do pomiaru wystarczy zegarek z sekundnikiem. Przyłóż dwa palce to tętnicy szyjnej i zmierz ile razy uderzy Twoje serce w ciągu jednej minuty. Pomiar jest gotowy. Teraz wystarczy go już tylko gdzieś zanotować i rozpocząć nowy dzień.
Ponieważ tętno reaguje na zmęczenie, oraz stres każdego dnia może mieć inną wartość (przeważnie nie różni się o więcej niż 5 uderzeń serca na minutę), należy je mierzyć przez kilka dni z rzędu (co najmniej 5 dni), a następnie uśrednić, poprzez zsumowanie wszystkich wyników i podzielenie przez ilość pomiarów. Jeżeli jakieś wartości odbiegają wyraźnie od pozostałych, np. o 10, należy je odrzucić. Żeby ustrzec się przed wahaniami tętna spoczynkowego, należy pamiętać, by przed jego pomiarem wykonywać jak najmniej ruchów. Niedopuszczalne jest wstawanie z łóżka, czy nawet siadania na nim.

Co dalej?
Mając już średnie tętno spoczynkowe można każdego dnia analizować stan organizmu poprzez poranny pomiar tętna, który nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund. Jego nagły wzrost, o 5 lub więcej uderzeń na minutę, jeżeli nie spowodowany np. wstaniem z łóżka, czy nieprzespaną mocą, jest wyraźnym sygnałem, że organizmowi potrzebny odpoczynek. Jego niskie wartości świadczą o dobrej dyspozycji danego dnia.
Znając swoje tętno spoczynkowe można również wyznaczyć strefy tętna. Więcej o strefach tętna oraz kalkulator do ich wyznaczania w innych artykułach:Poradnik: Trenuj z głową!
1.0 Jak trenować?
1.1 Co to są strefy tętna?
1.1.1 Jakie znamy strefy tętna?
1.2 Jak wyznaczyć strefy tętna?
1.2.1 Wyznacz swoje strefy tętna, wydrukuj i weź na zajęcia (kalkulator).
1.2.1.1 Jak działa skypt do wyznaczania stref tętna (dla dociekliwych).
1.2.2 Tętno spoczynkowe: co to jest i jak wyznaczyć.
1.2.3 Tętno maksymalne (HRmax): co to jest i jak wyznaczyć. Kalkulator.

Tags: ,

No comments yet.

Leave a Reply